CEO Henrik Brandt, Royal Unibrew modtog VL’s Jubilæumspris i anledning af VL’s 50-årsjubilæum den 6. maj 2015 i DR’s Koncerthus. Mere end 800 VL-medlemmer deltog i afstemningen og knap 800 mødte op til det største VL Døgn nogensinde. Selve prisen var en unik skulptur af billedhuggeren Peter Bonnén. Figuren er udført i oliebrændt stål og består af 25 blade, der med hver to sider tilsammen udgør 50 ARK.
Henrik Brandt er CEO i Royal Unibrew og har stået for en af de største turn-arounds i løbet af de senere år. Det er sket med en fokuseret marketingstrategi, og han har endvidere gennemført et vellykket opkøb og integration af det finske bryggeri Hartwall. Aktiemarkedet har kvitteret med en kursstigning fra bunden i 2009 på ca. 4700 procent. Virksomhedens turn-around har betydet, at Royal Unibrew genererer topresultater og aktieudbytte til investorerne.

”Jeg ser prisen som en stor anerkendelse til Royal Unibrews 2400 medarbejdere. Vi er en lille virksomhed i en global branche og kan ikke konkurrere med de stores ”dybe lommer”. Vores værdier spiller derfor en langt mere afgørende rolle i virkeliggørelsen af vores strategi, nemlig: Strategisk forståelse og stærk operationel excellence, lokal forståelse og forankring. Det sker altid med forbrugerne og vores partnere i fokus og er understøttet af engagerede og kompetente medarbejdere, der evner at tænke åbent, fleksibelt, holistisk og innovativt. Det i kombination med vores ubureaukratiske tankegang leder til hurtige beslutninger”, siger en tydeligvis glad Henrik Brandt, CEO i Royal Unibrew, umiddelbart efter prisoverrækkelsen.

Jens Wittrup Villumsen, formand for VL, siger om uddelingen af Jubilæumsprisen, at ”Dansk Selskab for Virksomhedsledelse har i anledning af 50 året for Foreningens stiftelse valgt at uddele en pris til en person, som gennem stærkt personligt lederskab har skabt usædvanlige resultater. Vinderen er fundet ved en afstemning blandt alle VL medlemmer blandt de nominerede, som var indstillet af VL grupperne. Så dette er på alle måder medlemmernes egen anerkendelse af en stærk ledelsespræstation.”

Henrik Brandt er CEO i Royal Unibrew og har stået for en af de største turn-arounds i løbet af de senere år. Det er sket med en fokuseret marketingstrategi, og han har endvidere gennemført et vellykket opkøb og integration af det finske bryggeri Hartwall. Aktiemarkedet har kvitteret med en kursstigning fra bunden i 2009 på ca. 4700 procent. Virksomhedens turn-around har betydet, at Royal Unibrew genererer topresultater og aktieudbytte til investorerne.

”Jeg ser prisen som en stor anerkendelse til Royal Unibrews 2400 medarbejdere. Vi er en lille virksomhed i en global branche og kan ikke konkurrere med de stores ”dybe lommer”. Vores værdier spiller derfor en langt mere afgørende rolle i virkeliggørelsen af vores strategi, nemlig: Strategisk forståelse og stærk operationel excellence, lokal forståelse og forankring. Det sker altid med forbrugerne og vores partnere i fokus og er understøttet af engagerede og kompetente medarbejdere, der evner at tænke åbent, fleksibelt, holistisk og innovativt. Det i kombination med vores ubureaukratiske tankegang leder til hurtige beslutninger”, siger en tydeligvis glad Henrik Brandt, CEO i Royal Unibrew, umiddelbart efter prisoverrækkelsen.

Jens Wittrup Villumsen, formand for VL, siger om uddelingen af Jubilæumsprisen, at ”Dansk Selskab for Virksomhedsledelse har i anledning af 50 året for Foreningens stiftelse valgt at uddele en pris til en person, som gennem stærkt personligt lederskab har skabt usædvanlige resultater. Vinderen er fundet ved en afstemning blandt alle VL medlemmer blandt de nominerede, som var indstillet af VL grupperne. Så dette er på alle måder medlemmernes egen anerkendelse af en stærk ledelsespræstation.”